Wykłady o wykładach

Zakres: Wsparcie studentów w procesie uczenia się, komunikacja ze studentami i polityka informacyjna wydziału

Charakter: Praktyka instytucjonalna

Dziedzina: Nauki przyrodnicze, Nauki ścisłe,

Poziom kształcenia: Studia I stopnia, Studia II stopnia,

Profil: Ogólnoakademicki,

Kierunek studiów: Informatyka, matematyka

Słowa kluczowe: polityka informacyjna, wsparcie w procesie uczenia, współpraca ze studentami,

Osoba zgłaszająca: Marcin Engel

Kontakt: mengel@mimuw.edu.pl

Krótki opis:

Wykłady o wykładach są mini konferencją organizowaną przez studentów dla studentów we współpracy z władzami wydziałów, podczas której osoby, które będą prowadzić zajęcia obieralne w kolejnym roku akademickim krótko przedstawiają ich tematykę.

Przyczyna wprowadzenia:

W programie studiów II stopnia na kierunkach informatyka i matematyka oraz na III roku studiów licencjackich na tych kierunkach znajdują się przedmioty obieralne. W szczególności osoba rozpoczynająca III rok studiów matematycznych stoi przed wyborem 17 przedmiotów w ciągu najbliższych 3 lat. Choć osoby studiujące doceniają możliwość kształtowania swojego toku studiów zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i bogatą ofertę (ponad 100 przedmiotów do wyboru na każdym kierunku), to jednak czują się zagubieni i mają problem z dokonaniem wyboru spójnego z planowaną dalszą ścieżką własnego kształcenia. Do tego wiele przedmiotów ma charakter specjalistyczny, a w sylabusach nie ma miejsca na przedstawienie wprowadzenia do omawianych na wykładzie zagadnień.

Oczekiwane rezultaty:

Celem Wykładów o wykładach jest wsparcie studiujących stojących przed koniecznością wyboru przedmiotów specjalistycznych poprzez bezpośredni kontakt z prowadzącymi, którzy przedstawiają krótkie wprowadzenie do tematyki przedmiotów obieralnych i mogą odpowiedzieć na pytania i wątpliwości osób studiujących.

Kolejne kroki:

Każdego roku, w maju lub na początku czerwca, samorząd studencki przy współpracy z władzami wydziału organizuje Wykłady o wykładach. Jest to mini-konferencja, na której prelegentami są osoby mające w kolejnym roku prowadzić zajęcia obieralne, a słuchaczami – osoby studiujące. Każda prezentacja to krótkie (5-10 minutowe) przedstawienie tematyki przedmiotów obieralnych i krótka sesja pytań i odpowiedzi. Wykłady o wykładach odbywają się w 2-3 równoległych sesjach w formule sali z ,,otwartymi drzwiami” (a obecnie sesji zdalnej z kilkoma otwartymi pokojami). Słuchacze swobodnie przemieszczają się między salami/pokojami tak, aby mogli wysłuchać tych prezentacji, którymi są zainteresowani. Program konferencji jest ustalany z wyprzedzeniem (przez grupę odpowiedzialnych za to studentów, którzy ustalają z prowadzącymi szczegółowy harmonogram wystąpień), publikowany w sieci wydziałowej, a w trakcie jej trwania w czasie rzeczywistym pojawiają się informacje o tym, jaka prezentacja właśnie się odbywa oraz informacje o ewentualnych opóźnieniach i zmianach. Wykłady o wykładach są wpisywane do kalendarza wydziałowego na etapie planowania kalendarza roku akademickiego. W dniu, kiedy odbywa się to wydarzenie, nie ma zajęć dydaktycznych. Ostatnich kilka spotkań odbyło się w trybie zdalnym. Prezentacje były nagrywane i są dostępne dla studiujących na zamkniętym kanale YouTube.

Korzyści:

Studentki i studenci mają możliwość wysłuchania informacji o zajęciach, zadania pytań, wyjaśnienia wątpliwości. Bezpośrednia forma jest dla nich bardziej zrozumiała i atrakcyjna niż lektura sylabusów. Mogą też, choć przez krótką chwilę, posłuchać osoby, z którą - jeśli tak zdecydują - będą mieli zajęcia. Prowadzący mają możliwość „zareklamowania” swojego przedmiotu, wyjaśnienia, dlaczego jego tematyka jest ważna dla matematyków/informatyków, intuicyjnego i atrakcyjnego przedstawienia tematyki – często dość zaawansowanej. Dodatkową korzyścią dla wydziału jest powstanie nagrania – filmu, z aktualną ofertą dydaktyczną wydziału.

Warunki niezbędne:

Działanie to ma sens tam, gdzie w programie studiów znajduje się wiele przedmiotów obieralnych, a ich oferta jest bogata. Wymaga też współpracy prowadzących ze studiującymi oraz przygotowania odpowiednio wcześniej oferty dydaktycznej na kolejny rok akademicki. Musi być ona znana przed organizacją takiego spotkania.

Trudności:

Największym wyzwaniem jest znalezienie dnia wolnego od zajęć dydaktycznych. Tradycyjnie już na WMIM nie planuje się żadnych zajęć w czwartkowe popołudnia. Jednak często odbywają się wówczas kolokwia lub inne wydziałowe wydarzenia. Trzeba to wszystko uwzględnić szukając dnia odpowiedniego na takie wydarzenie.

English title - to be determined

English description - to be determined